Valtteri Bottaksen Kiinan osakilpailu päättyi pettymykseen, kun hän joutui keskeyttämään. Viaplayn haastattelussa suomalainen manasi epäonneaan.

Bottas lähti taistelemaan pistesijoista kymmenennestä lähtöruudusta, mutta hänen kisansa päättyi moottoririkkoon jo heti kisan alkupuoliskolla.

– Yhtäkkiä vain lähti tehot ja moottori sammui. En tiedä mikä hajosi, mutta selkeästi jotain hajosi.

– Huonoa säkää. Mielestäni kisa oli ihan hyvä siihen saakka ja olisimme varmasti pisteistä voineet taistella. Ei näille voi itse mitään, Bottas harmitteli Viaplayn haastattelussa.

F1-kausi siirtyy seuraavaksi USA:han, kun Miamissa ajetaan parin viikon päästä. Kokonaisuudessaan Sauberin viikonloppuun mahtui paljon hyvää.

– Totta kai pitää koettaa pitää tämä momentum myös Miamiin. Sitten koetetaan Miamissa uudestaan ja siellä alkaa taas kaikki nollista, Bottas totesi.

Lue myös: Max Verstappen dominoi Kiinassa – Valtteri Bottaksen kilpailusta pannukakku

Lue myös: Valtteri Bottakselle valtava pettymys

LUE MYÖS: TPS kertoi suru-uutisen (FutisUutiset.fi)