Tänä vuonna Mercedeksen testi- ja varakuljettajana F1-sarjassa työskentelevä Valtteri Bottas tavoittelee paluuta kisakuskiksi Cadillacin riveissä. Bottas on nyt paljastanut, missä vaiheessa neuvottelut ovat.

Cadillac tulee F1-sarjaan uutena tallina vuonna 2026. Bottas myöntää, että neuvotteluissa ei ole edistetty.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

Siihen on hyvä syy, eikä Bottaksen tarvitse olla huolissaan.

– Luulen, että he ovat vielä olleet hyvin kiireisiä tiimin perustamisen, hallituksen asettamisen ja monien muiden asioiden kanssa, Bottas kertoo Motorsport Weekille.

– Joten ei, ei vielä mitään, on vähän liian aikaista. Mutta katsotaan, Bottas jatkaa.

Cadillac pestaa toiseksi kuljettajakseen yhdysvaltalaisen kuskin. Tällä hetkellä vahvimpana kandidaattina pidetään IndyCar-sarjasta tuttua Colton Hertaa.

Toisen kuskin Cadillac haluaa poimia F1-sarjan kokeneemmasta kaartista. Ykkösniminä on tältä osin pidetty Bottasta ja Red Bull-tallista viime kauden jälkeen potkut saanutta Sergio Pereziä.

LUE MYÖS: Näkökulma: Aleksandr Ovetshkinille tyly kohtalo – sai mitä ansaitsi (KiekkoUutiset.fi)