F1-kuljettaja Valtteri Bottas palveli aikanaan armeijassa puolen vuoden ajan. F1-kuljettaja yllätti ampumataidoillaan.

Bottas ei ole pelkästään tarkka ajolinjoissaan – myös kivääri pysyy miehen käsissä. Bottas kertoi Red Flags -podcastissa toimineensa tarkka-ampujana varusmiespalveluksensa aikana Suomessa.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

Monet huippu-urheilijat suorittavat armeijan nopeasti pois alta ja sen kummemmat meriitit jäävät intissä saavuttamatta.

Bottas oli kuitenkin toista maata. Hän pystyi kouluttautumaan erikoistehtäviin vain puolessa vuodessa.

– Vietin kuusi kuukautta Suomen talvessa ja minusta tuli tarkka-ampuja. En tiedä, onko ”tiedustelija” oikea sana, mutta sellainen joka menee vihollislinjojen taakse tai väliin, Bottas paljasti.

– Olin hyvä ampumaan. Sen vuoksi minusta tehtiin tarkka-ampuja, hän jatkoi.

Armeijassa menestyminen ei ole suomalaisille F1-kuljettajille vierasta. Esimerkiksi Kimi Räikkönen kävi aliupseerikoulun ja toimi kuuden kuukauden palvelusajan jälkeen alikersanttina.

LUE MYÖS: Näkökulma: Liigan kohutuomion taustalla oli täysin tyylitön teko – IFK-juniori mokasi pahasti (Siniviiva.fi)