Valtteri Bottas teki Cadillac-historiaa, kun hän jätti ensimmäistä kertaa toisen tallin kuskin selkänsä taakse. Bottas oli tyytyväinen Cadillacin vauhtiin.
Vielä sprinttikisan aika-ajoissa Bottas oli viimeinen ja hänen kisansa päättyi keskeytykseen.
– Ensinnäkin aamun sprintti ei mennyt suunnitelmien mukaan. En päässyt maaliin, kun meillä oli vikoja, mutta talli sai korjattua ne aika-ajoihin, mikä oli kiva juttu, Bottas kommentoi Cadillacin videolla.
Aika-ajoissa Bottas teki vahvaa työtä jättämällä taakseen Aston Martinin Lance Strollin ja oli vain reilut 0,2 sekuntia hitaampi kuin Fernando Alonso. Suomalainen olikin tyytyväinen aika-ajojen antiin.
– Auto tuntui itse asiassa kelvolliselta. Meillä oli puhdas sessio ja puhtaita kierroksia. Tuntui, että saimme paketista aika lailla irti sen mitä saatavissa oli, ja se on aina hyvä tunne.
– Olimme lopussa lähellä yhtä Aston Martinia ja yhden jätimme taaksemme. Se antaa meille paljon toivoa, että huomenna voimme kisata heitä vastaan.
Bottaksen avauskisa Australiassa päättyi jo alkuvaiheessa tekniseen vikaan, mutta sunnuntaihin hän suuntaa katseensa positiivisin mielin.
– Ylipäänsä olen päivästä tyytyväinen. Menimme taas eteenpäin ja opimme paljon, joten huomisesta pitäisi tulla taas hauska.
































