Ensimmäistä kauttaan F1:ssä ajava Kimi Antonelli on saanut kauden aikana arvokasta neuvoa Mercedeksen varakuski Valtteri Bottakselta. Nuori italialainen on tehnyt Bottakseen vaikutuksen.
Bottas on ollut tällä kaudella Antonellin tukena ja opastamassa nuorukaista F1-maailman koukeroihin.
– Hän on niin nuori, ja jos mietin itseäni samanikäisenä, olisinko ollut valmis kilpailemaan huipulla siinä iässä? En ole siitä varma, Bottas arvioi MotorSport Mondayn haastattelussa.
– Hän on selvinnyt hyvin ja hän voi ammentaa siitä paljon. On paljon painetta, mutta hän pystyy kestämään sen. Tiedän hänellä olleen myös vaikeita hetkiä, Bottas jatkaa.
Suomalaiskonkari auttaa omalla tietotaidollaan ja kokemuksellaan nuorta kuskia.
– Yritän olla hänen tukenaan ja olemme käyneet keskusteluja virheistä ja kuinka selvitä niistä. Hän oppii niistä, mutta niin kuin urheilussa yleensä, niin on aina helpompi sanoa asioita kuin tehdä niitä.
Bottas on huomannut ”oppipojassaan” selvän muutoksen tämän kauden aikana. Ujosta poikasesta on kasvamassa mies.
– Hän oppii joka viikonloppu. Hänen itseluottamuksensa on kasvanut – ei vain autossa, mutta myös sen ulkopuolella.






























