Ensimmäiset F1-testit ajettiin Barcelonassa viime viikolla ja samalla Valtteri Bottas sai ensimmäiset maistiaiset uudesta menopelistään. Bottas myöntää, että töitä on vielä paljon edessä.
Cadillac sai ajettua yhteensä ainoastaan 164 kierrosta kolmen testipäivän aikana, mutta Bottaksen mukaan jokainen kilometri oli tärkeä kautta ajatellen.
– Olemme tallin kanssa tällä hetkellä ongelmien ratkomisvaiheessa. Tämä oli ensimmäinen kerta, kun todella ajoimme, joten siinä mielessä tämä oli hyvin arvokas ja tärkeä viikko. Todella tärkeä askel, Bottas totesi Autohebdof1:n mukaan.
Bottas myönsi, että tulokastallilla on vielä pitkä matka taivallettavanaan, että auto saadaan säädettyä optimikuntoon.
– Meillä on vielä pitkä matka edessä ja meillä on useita ongelmia ratkottavana. Vähän niin kuin kiipeäisi vuorta. Menemme kuitenkin askel kerrallaan ja joka kerralla tulemme paremmaksi talliksi.
Seuraavat testit ajetaan Bahrainissa 11.-13.2. Kausi alkaa Melbournessa 6.-8.3.
































