Cadillacin testi- ja varakuljettajaksi pestattu Colton Herta myöntää ottavansa valtavan riskin kisakuskien Valtteri Bottaksen ja Sergio Perezin taustalla.

Yhdysvaltalainen Herta, 25, jättää taakseen kotoisan Indycar-sarjan ja siirtyy F2:hteen saadakseen F1-sarjan edellyttämän superlisenssin pisteet kokoon. Hertan F2-tiimiä ei ole vielä vahvistettu, mutta se on Auto Motor und Sportin mukaan suurella todennäköisyydellä Prema.

Cadillacin F1-projektin nokkamies Dan Towriss sanoo Hertan uhkapelin ansaitsevan kunnioitusta.

– Meillä on jo kaksi kokenutta kuljettajaa autoissa, Towriss viittaa Valtteri Bottasiin ja Sergio Pereziin.

– Olen varma, että Colton saa tilaisuutensa. Mutta hänen on ansaittava se. Se on rohkea siirto. Takuita ei ole. Hän voi nyt todistaa kuuluvansa Formula 1:een. Meidän on kiitettävä Hertaa hänen halukkuudestaan ​​tehdä vaikeita päätöksiä. Olisi helppo sanoa: ”Minulle maksetaan hyvin, jään Indycariin ja yritän saavuttaa siellä jotain”, Towriss jatkaa.

Herta kertoo painineensa pitkään vaikean valinnan kanssa.

– Se oli vaikea päätös, koska tiedän, mistä minun on luovuttava. Jätän loistavan tiimin ja uskomattoman vahvan sarjan, jossa voin juhlia voittoja hyvänä päivänä. Formula 1:ssä näin ei ole. Tarvitset oikean auton ollaksesi kärjessä. Joten se on minulle valtava riski, mutta haluan tarttua tilaisuuteen.

Towriss sanoo, että F2 saattaa tuntua askeleelta alaspäin yhdeksänkertaiselle Indycar-kilpailun voittajalle Hertalle, mutta se on elintärkeä sellainen.

– Hän aikoo oppia radat, hän aikoo oppia renkaat. Renkailla on siinä suuri rooli. Se on hyvin erilainen kuin Indycar tuosta näkökulmasta. Joten en voisi olla ylpeämpi Coltonista, joka oli valmis ottamaan tuon riskin tavoitellakseen unelmaansa.

LUE MYÖS: Näkökulma: Suomen urheilussa on iso pelko perseessä – kuka käryää seuraavaksi? (Atleetti.fi)