Valtteri Bottas on pystynyt päihittämään tallikaverinsa Sergio Perezin aika-ajoissa, mutta suomalaisen kisavauhti on ollut kaukana meksikolaisesta.
Singaporen osakilpailussa Bottas jäi tallikaveristaan peräti yli 1,5 minuuttia. Bottas oli kilpailun jälkeen itsekin ymmällään, miksi vauhti ei riitä parempaan.
– Se on miljoonan dollarin kysymys. En löytänyt vauhtia. En rehellisesti sanottuna tiedä, Bottas vastasi Singaporen kilpailun jälkeen, kun häneltä kysyttiin vauhdin katoamisesta.
Bottaksen ja Perezin aika-ajotilasto on varsin tasainen. Kauden 17 kisaviikonlopun jälkeen Perez johtaa keskinäisiä aika-ajokamppailuja 9–8, sprintit mukaan lukien tilanne on 13–9 meksikolaisen hyväksi.
Kilpailuissa ero on kuitenkin huomattavasti suurempi. Perez on sijoittunut Bottaksen edelle 11 kertaa, kun suomalainen on voittanut keskinäisen vertailun neljässä kisassa. Itävallassa ja Unkarissa kumpikaan ei päässyt maaliin.
Tilastoa on syytä tarkastella myös luotettavuusongelmien kautta. Bottas on keskeyttänyt seitsemän kilpailua ja Perez viisi. Kaikki keskeytykset eivät kuitenkaan ole johtuneet teknisistä vioista, eikä keskeytystä voi automaattisesti laskea kuljettajan tappioksi.
Viime kilpailut ovat nostaneet kaksikon välisen vauhtieron esiin. Monzassa Bottas oli aika-ajoissa 0,231 sekuntia Pereziä nopeampi, mutta kilpailussa meksikolainen sijoittui suomalaisen edelle.
Azerbaidzhanissa Perez oli aika-ajoissa 1,632 sekuntia nopeampi. Bottaksen kierrokseen vaikutti kuitenkin keltainen lippu, joten ero ei kerro suoraan kuljettajien todellisesta vauhtierosta. Kilpailussa suomalainen oli ennen keskeytystään keskimäärin yli 1,6 sekuntia kierroksella tallikaveriaan hitaampi. Perezillä oli lisäksi käytössään Ferrarin uudempi ADUO2-voimayksikkö, jota Bottas ei saanut käyttöönsä.
Seuraavassa osakilpailussa Malesiassa Bottas oli aika-ajoissa jälleen 0,322 sekuntia Pereziä nopeampi, mutta pyörähti kilpailun seitsemännellä kierroksella. Perez ajoi maaliin 19. sijalla.
Singaporessa Perez oli aika-ajoissa 0,861 sekuntia Bottasta nopeampi. Kilpailussa suomalaisen keskivauhti jäi jälleen noin 1,5 sekuntia kierroksella meksikolaisesta.
Bottas kertoi Singaporen kilpailun jälkeen, että Cadillac tuntui vaikealta ajaa eikä vauhtia löytynyt missään vaiheessa.
– Koko ajan oli suuri vauhdin puute. Ainoa asia, jonka voin tällä hetkellä sanoa, on se, että auto tuntui todella huonolta, suomalainen kuvaili.
Tulokset eivät vielä anna lopullista vastausta Bottaksen suorituskyvystä. Aika-ajot osoittavat, että suomalainen pystyy edelleen haastamaan Perezin yksittäisellä kierroksella. Kilpailuissa ero on kuitenkin ollut selvä, ja Bottaksen oma kyvyttömyys selittää vauhdin puutetta tekee tilanteesta entistä huolestuttavamman.
































