Video: Sportivo TV

Bahrainin F1-testit saatiin päätökseen perjantaina. Nopeinta vauhtia pitivät Mercedeksen kuskit.

Bahrainissa ajettiin keskiviikosta perjantaihin. Valtteri Bottas oli perjantaina ajovuorossa aamupäivän sessiossa.

Hänellä oli testijaksonsa alussa vaikeuksia, kun Cadillac jäi radan varteen, mutta se saatiin korjattua vielä ajokuntoon. Hän oli kuitenkin koko aamun hitain kuski.

Iltapäivä ei tuonut muutosta Bottaksen tilanteeseen, vaan hävisi tallikaverilleen Sergio Perezille 1,5 sekuntia. Bottas ajoi vain 37 kierrosta, joka oli myös koko joukon vähiten.

Perez päihitti Bottaksen kahtena testipäivänä, mutta Bottas kirjautti kaksikosta nopeimman ajan. Bottaksen torstain aika oli koko viikon 17. nopein.

Mercedekset antoivat näytteen iskukyvystään, kun Kimi Antonelli ja George Russell kuittasivat perjantaina koko testijakson nopeimmat ajat. Lewis Hamilton ja Oscar Piastri olivat kuitenkin lähellä Max Verstappenin ja Isack Hadjarin seuratessa seuraavina.

Seuraavat testit ajetaan jälleen Bahrainissa ensi viikolla. Testit käydään tämän viikon tavoin keskiviikosta perjantaihin.

LUE MYÖS: Jari-Matti Latvalalle esitettiin raju kysymys – reaktio oli melkoinen (RalliF1.fi)