Valtteri Bottas ja hänen tallikaverinsa Sergio Perez ovat molemmat 36-vuotiaita, kun he ajavat kaudella 2026 ensimmäisen kisansa F1-sarjaan uutena tallina tulevan Cadillacin riveissä. Kokemusta ja menestystä löytyy molemmilta, mutta nyt lähdetään liikkeelle täysin nollasta.

16 voittoa, 106 palkintokorokesijoitusta ja 23 paalupaikkaa. Siinä Bottaksen ja Perezin yhteenlaskettu saldo tähän mennessä kuninkuusluokassa. Siihen tuskin tulee lisäystä ainakaan nopealla aikataululla.

– Olen varma, että aloitamme erittäin vaikeasta asemasta. Mutta minulle ei ole kyse siitä, mistä aloitamme, vaan siitä, kuinka nopeasti etenemme. Se on pääasia, huiman markkina-arvon Amerikassa omaava Perez painottaa Motorsport-Totalilla.

Perez vakuuttelee, ainakin tässä vaiheessa, että hän ei tule turhautumaan mahdollisista jämäsijoista.

– Tiedän, että kilpa-ajajat voivat turhautua. Kun olet mukana 24 kilpailussa ja ajat kaukana kärjestä, niin epätoivo voi vallata mielen. Mutta minulle on kyse edistymisestä yhdessä tiimin kanssa – ja matkasta nauttimisesta. Koska… tässä vaiheessa uraani sillä ei ole väliä, voitanko yhden pokaalin vai yhden vähemmän. Haluan nauttia matkasta, mutta myös antaa parhaani joka viikonloppu. Jos pystyn tekemään niin 24 viikonloppua, olen aika tyytyväinen, Perez linjaa.

LUE MYÖS: Näkökulma: Suomen urheilussa on iso pelko perseessä – kuka käryää seuraavaksi? (Atleetti.fi)