Cadillac-talli sai vahvan alun Japanin GP -viikonloppuun Suzukassa, kun Valtteri Bottas ja Sergio Perez ajoivat yhteensä 84 kierrosta perjantain harjoituksissa.
Bottas vastasi suurimmasta ajomäärästä, sillä suomalainen kiersi radan yhteensä 52 kertaa kahden harjoituksen aikana. Päivä sujui hänen osaltaan ilman teknisiä ongelmia, mikä on ollut harvinaista tallin vaikean alkukauden jälkeen.
– Ensinnäkin on hienoa ajaa taas suosikkiradallani. Tämä oli paras päivä tähän mennessä tällä kaudella, eikä meillä ollut yhtään ongelmaa. Pystyimme keskittymään täysin suorituskykyyn, säätöihin ja tasapainon hiomiseen, Bottas kertoi.
Cadillac toi Suzukaan päivityksiä, jotka näyttävät Bottaksen mukaan tuoneen pientä parannusta auton käyttäytymiseen.
– Tuntuu, että olemme saaneet hieman lisää pitoa ja vakautta päivitysten myötä. Se antaa itseluottamusta siihen, että olemme menossa oikeaan suuntaan.
Tästä huolimatta ero kärkitallien vauhtiin on edelleen selvä.
– Meiltä puuttuu vielä joillakin osa-alueilla verrattuna kärkitiimeihin, mutta suunta on oikea. Tiedämme nyt taas paremmin, mihin meidän pitää keskittyä, Bottas sanoi.

































