Valtteri Bottaksen sopimus Cadillacin kanssa julkistettiin Alankomaiden osakilpailun alla. Bottaksen mukaan sopimus oli tehty jo aiemmin.
Bottaksen Cadillac-sopimuksella spekuloitiin pitkin kesää ja sitä pidettiin käytännössä varmana pitkän aikaa. Bottaksen mukaan sopimus oli tehty jo ennen julkistamista.
– Allekirjoitin sopimuksen jo jonkin aikaa sitten, mutta minulle kaikki muuttui konkreettiseksi vasta New Yorkin ilmoituksen jälkeen. Minulla oli lähes sama tunne kuin aloittaessani. Aivan kuin minusta olisi tulossa taas F1-kuljettaja. Se on mahtavaa, tunnen itseni lapseksi, Bottas heitti.
Bottas hyppää uuden F1-tallin rattiin kauden jälkeen monivuotisella sopimuksella. Hän saa tallikaverikseen meksikolaisen Sergio Perezin.
Tällä kaudella Bottas toimii Mercedeksen varakuskina.































