Valtteri Bottaksen tallikaverina Sauberilla kaksi edelliskautta ajanut Zhou Guanyu kärkkyy kisapaikkaa kaudeksi 2026. Kiinalaiskuski on optimistinen tulevaisuutensa suhteen.

Zhou jäi Bottaksen tavoin ilman jatkosopimusta Sauberille ja joutuu katselemaan F1-kisoja sivusta tämän kauden ajan. Hän kuitenkin sai paikan Ferrarin varakuskina, jonka roolissa hän tulee olemaan tällä kaudella.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

Zhou kyttää erityisesti paikkaa Cadillacilla kaudeksi 2026. Amerikkalaistallin uusi pomo Graeme Lowdon on samalla myös Zhoun manageri.

– Minusta tuntuu, että 2026 voisin ehkä tehdä paluun F1:iiin. Unelmoin paluusta lähtöruutuun, joten kun mahdollisuus on olemassa, olen valmis odottamaan, Zhou paljasti.

Samaan hengenvetoon hän kuitenkin kertoi, ettei aio jäädä odottelemaan uutta mahdollisuutta ikuisiksi ajoiksi.

– En aio odottaa kahta vuotta enempää. Se ei ole takaraja, mutta se on aikamääre, jonka olen asettanut itselleni tällä hetkellä.

– Jos jotain ei tapahdu, menen jonnekin muualle. Rakasta kilvanajoa ja unelmoin voittotaistelusta. Prioriteetti on kuitenkin Formula 1.

LUE MYÖS: Näkökulma: Tässä on Leijonien suurin ongelma – Ruotsi valovuoden Suomea edellä (Siniviiva.fi)