Formula ykkösten Alpine-talli ei ole ensi kaudella jatkamassa yhteistyötä kuljettajansa Esteban Oconin kanssa.

Alpinella on jo seuraaja tiedossa Oconille. Hän on tallin varakuljettaja Jack Doohan.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

Australialainen Doohan on ollut vakuuttava testeissä niin radalla kuin simulaattorillakin. Hänen nostamisensa kilpakuljettajakseen Alpine on jo käytännössä päättänyt.

Doohan on itsekin todennut eri medioille pitävänsä mahdollisuuksiaan F1-kilpakuljettajilleen hyvinä. Hän ei tosin vahvista, että asiasta olisi jo päätetty.

Doohan edustaa kuuluisaa moottoriurheilusukua. Hänen isänsä Mick Doohan voitti MotoGP:ssä useita mestaruuksia.

Pierre Gasly todennäköisesti jatkaa ensi kaudella Alpinen toisena kuljettajana. Gasly haluaisi vaihtaa parempaan talliin, mutta kunnon tarjouksia hän ei ole saanut.

Lue myös:Tiukka F1-väite – tämän takia mahtitalli ei halua Carlos Sainzia riveihinsä

LUE MYÖS: Näkökulma: Mika Lehkosuon lynkkaaminen paljastaa lajisokeuden (FutisUutiset.fi)