Lewis Hamiltonin, 40, uran uskotaan jäävän lyhyeksi Ferrarilla. Huhumylly Hamiltonin mahdollisesta korvaajasta on jo käynnissä.
Huhuihin on liitetty nyt yksi mielenkiintoinen nimi lisää, eli Tuukka Taposen kilpakumppaneihin F3-luokassa kuuluva superlupaus Rafael Camara.
Ferrarin brasilialainen akatemiakuljettaja Camara, 20, sinetöi F3-mestaruutensa jo viime viikonvaihteena Unkarissa.
Camara siirtyy ensi kaudeksi suurella todennäköisyydellä F2-luokkaan. Hänellä on tosin jo nyt koossa riittävästi pisteitä hakeakseen F1-sarjan edellyttämää superlisenssiä.
Camara kertoi mestaruutensa varmistuttua, että hän ei ole ajanut vielä Ferrarin F1-simulaattorissa, eikä toisaalta osallistunut aiempien vuosien autojen TPC-testeihin.
Teoriassa on kuitenkin siis mahdollista, että Camara voisi debytoida F1-auton ratissa jo tämän vuoden aikana.
Ferrarin nuoriin lupauksiin lukeutuva britti Oliver Bearman, 20, kilpailee tällä kaudella F1-sarjan kisakuljettajana Haas-tallissa. Hän tekee sen Ferrarin mandaatilla.






























