Rallin MM-sarjassa autot muuttuvat ensi kaudeksi huomattavasti. Toyota on päässyt jo testaamaan ensi kauden autoaan.
Ensi kauden ralliautoihin tulee isoja muutoksia, kun autojen teknikset vaatimukset menevät uusiksi. Muutoksilla on tarkoitus tehdä sarjassa helpommin lähestyttävä uusille talleille.
Toyota ulkoilutti uutta autoaan Portugalissa ajetuissa testeissä. Paikallinen rallifani sai napattua kuvan Toyotan prototyypistä.
Kuvien perusteella Toyota on hylkäämässä GR Yaris -mallinsa ja siirtyvänsä uuteen automalliin. Vielä ei kuitenkaan ole varmuutta mikä automalli on kyseessä.
Toyotan tekninen johtaja Tom Fowler myöntää testit.
– Tässä vaiheessa ajamme prototyyppiämme. Alkuperäinen tavoitteemme oli päästä ajamaan vuonna 2026 ja olemme saavuttaneet sen.
– Auto on jo ajanut muutaman testin ja se on jo ajanut yli 2000 kilometriä, Fowler paljastaa DirtFishin sivuilla.
🚨 Seuraa Atleettia YouTubessa ja tilaa ilmoitukset tästä

































