Walesilainen Toyota-kuski Elfyn Evans lähtee hakemaan uransa ensimmäistä ralliautoilun maailmanmestaruutta kauden viimeisestä osakilpailusta Saudi-Arabiasta.

Evans johtaa MM-sarjaa kolmen pisteen erolla tallikaveriinsa Sébastien Ogieriin nähden ja Kalle Rovanperä vaanii vielä 24 pisteen päässä.

– Lähdemme Saudi-Arabiaan tietäen, että mestaruus on yhä täysin avoin ja kaikki on vielä pelissä. Seb on kova vastustaja ja erittäin kovassa iskussa, eikä Kalleakaan voi tässä vaiheessa sivuuttaa. Edessä on tiukka kisa, mutta tietenkin aiomme antaa kaikkemme, Evans kommentoi.

Saudi-Arabian MM-ralli on kaikille hyppy suureen tuntemattomaan. Ja mitä tahansa voi tietysti sattua.

– Kukaan ei oikeastaan tiedä, mitä tältä rallilta kannattaa odottaa. Kukaan kuljettajista ei ole ajanut sitä aiemmin, ja monet erikoiskokeet ovat joka tapauksessa täysin uusia – käytännössä kyseessä on siis kaikille puhdas lähtöruutu. Meidän täytyy vain mennä sinne, keskittyä tekemään mahdollisimman hyvä ralli ja katsoa sitten, mitä tapahtuu, Evans järkeili.

Saudi-Arabian MM-ralli alkaa poikkeuksellisesti jo keskiviikkona ja päättyy sunnuntaina.

LUE MYÖS: Näkökulma: Suomen urheilussa on iso pelko perseessä – kuka käryää seuraavaksi? (Atleetti.fi)