Mercedeksen F1-tallia on yleisesti pidetty alkavan kauden suurimpana suosikkina. Mersun voimanlähde osoittautui Barcelonan shakedown-testeissä hyvin luotettavaksi.

Mercedes tykitti Barcelonassa ainoana tiiminä yli 500 kierrosta ja muutenkin sen luoma kokonaisuus näytti hyvin vahvalta.

Mutta Red Bull yllätti myös. Talli rakentaa nyt ensimmäistä kertaa oman voimanyksikkönsä yhteistyössä Fordin kanssa ja tulokset olivat vaikuttavia.

– Mitä Red Bulliin tulee, mielestäni he ovat tehneet hyvää työtä, Mercedeksen tallipäällikkö Toto Wolff myönsi GPBlogin mukaan.

Wolff nosti esiin myös voimanlähteen luotettavuuden.

– Hadjar ajoi käsittääkseni ensimmäisenä päivänä 107 kierrosta ja auto toimi luotettavasti, joten siitä heille on annettava tunnustusta.

Wolff näki Barcelonassa myös muissa Mersun kilpailijoissa paljon potentiaalia.

– Voimanlähteiden osalta joillakin kilpailijoillamme on nähty varsin vaikuttavia asioita, mikä on rehellisesti sanottuna yllättänyt, hän sanoi.

– Monet odottivat uusien moottoritoimittajien olevan vaikeuksissa, mutta he ovatkin ajaneet varsin hyvät testit. Se on heille positiivista, mutta meidän osaltamme aika näyttää, Wolff jatkoi.

LUE MYÖS: Enni Mälkönen ei voi käsittää, mitä hänelle tapahtuu (RalliF1.fi)