Mercedes-pomo Toto Wolff on palannut vuoden 2021 Abu Dhabin GP:hen – kilpailuun, joka päättyi yhteen Formula 1 -historian kiistanalaisimmista lopputuloksista.
Hyvin keskeisessä roolissa tässä kaikessa oli silloinen kilpailujohtaja Michael Masi, joka ei mennyt tilanteessa sääntökirjan mukaan. Wolff on myöhemmin nimitellyt Masia muun muassa ”sekopääksi”.
Mercedesin tallipäällikkö ei säästellyt sanojaan, ja hänen tuoreista kommenteistaan käy ilmi, että tunteet tuosta kaudesta eivät ole vieläkään laantuneet – lähes neljä vuotta Abu Dhabin kohufinaalin jälkeen.
Yas Marinan radalla tapahtunut on jo moneen kertaan käsitelty. Kaikki huipentui siihen, että Max Verstappen nappasi uransa ensimmäisen F1-mestaruuden – nyt jo neljästä.
Samalla Hamiltonilta, joka on sittemmin siirtynyt Ferrarille, jäi haaveeksi ennätyksellinen kahdeksas mestaruus. Lopulta Masi erotettiin tehtävistään.
Kovan paineen alla – Red Bullin ja Mercedeksen lobatessa kumpikin omaan suuntaansa – Masi teki ratkaisun, joka muutti F1-historian kulun.
Wolffin epätoivoiset sanat ”No Michael, no! That is so not right!” jäivät elämään lajin folkloreen muistutuksena yhdestä mestaruussarjan 75-vuotisen historian kiistanalaisimmista hetkistä.
– En ole kokenut vastaavaa hallinnan menettämistä sitten lapsuuteni. Yksi sekopää voi käytännössä tuhota kaikkien aikojen suurimman mestarin ennätyksen, Wolff tykittää Telegraphin haastattelussa.
Myös Wolffin vaimo, F1 Academyn toimitusjohtaja ja entinen kilpa-autoilija Susie Wolff, kommentoi tapahtunutta.
– Se oli epäuskoa, hän sanoi.
– Se, että yhden ihmisen päätös tulkita sääntöjä tavalla, jota ei koskaan aiemmin ollut tehty, saattoi johtaa tuollaiseen lopputulokseen, oli vaikea hyväksyä. Se painoi mieltäni pitkään sen jälkeen, Susie Wolff jatkoi.






























