Tallipäällikkö Tommi Mäkinen odottaa malttamattomana torstaina käynnistyvää rallin MM-avausta. Legendaarinen Monte Carlo tarjoilee heti kättelyssä hänen kuljettajakolmikolleen sopivan sähäkän haasteen. Haasteen, joka on tarkoitus kääntää 14 osakilpailun mittaisella kaudella voitoksi kuljettajien ja merkkimestaruuden muodossa.

Ott Tänak, Jari-Matti Latvala ja Kris Meeke uutena miehenä muodostavat Mäkisen tuplaa tavoittelevan Toyota-kolmikon, josta ei vauhtia ja kokemusta puutu.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

– Olemme todella innoissamme aloittamaan uuden kauden. Olemme muuttaneet kuljettajakoostumustamme Krisin liityttyä tiimin ja myös muissa tiimeissä on tehty suuria muutoksia, joten on erittäin mielenkiintoista nähdä, mitä Monte Carlossa tapahtuu, Mäkinen toteaa tiiminsä tiedotteessa.

Monte Carlo on olosuhteiltaan aina arvaamaton ja senkin myötä draamaa ja yllätyksiä täynnä.

– Se on tietysti erittäin hankala kauden avauskisa, mutta kuljettajillamme on jo paljon kokemusta sieltä. Se on ehkä se tärkein seikka. Minunkin menestykseni siellä tuli kuljettajaurani viimeisinä vuosina, Mäkinen muistuttaa.

Mäkinen tähdentää, että hänen tiimissään vallitsee kauden alla positiivinen fiilis.

– Ott on nyt kotonaan autossamme verrattuna viime vuoteen. Jari-Matti ajoi todella vahvan loppukauden viime vuonna ja Kris sopeutui välittömästi tiimiimme ja autoomme.

https://twitter.com/TGR_WRC/status/1086275951892168704

LUE MYÖS: Näkökulma: Turha kilpailu sittenkin isossa roolissa? (FutisUutiset.fi)