
Valtteri Bottasta ei tulla valitsemaan F1-sarjaan ensi vuonna uutena tallina tulevan Cadillacin toiseksi kuljettajaksi. Väitteen esittää Kimi Räikkösen takavuosien McLaren-tallikaveri Juan Pablo Montoya.
Montoya ei tosi puhu suoraan Bottaksesta. Hän teilaa Bottaksen mahdollisuudet nostamalla tapetille kahden muun kuljettajan nimet.
– Olisin yllättynyt, jos Cadillac ei valitsisi Sergio Pereziä ykköskuljettajakseen, ja sanoisin, että Zhou Guanyu on kakkoskuljettaja, Montoya kertoo Sites de Apostasin haastattelussa.
Bottaksen entinen Sauber-tallikaveri Zhou vetäisi näin ollen maton suomalaisen jalkojen alta. Zhou työskentelee tällä kaudella Ferrarin testi- ja varakuljettajana. Cadillac kilpailee Ferrarin voimanlähteillä.
Bottaksen ainoaksi mahdollisuudeksi Cadillacin osalta jäisi se, että Perez saa neuvottelut maaliin Alpinen kanssa. Montoya oli aiemmin ehdottomasti sitä mieltä, että Perezin kannattaa mennä Alpine-tallin Cadillacin sijaan, jos mahdollisuus siihen tarjoutuu.
Mick Schumacherin mahdollisuudet Montoya sen sijaan tyrmää täysin. Schumacherin tiedetään kyttäävän F1-paluuta Cadillacin riveissä.
– Mick Schumacher on otsikoissa vain siksi, että hän puhui kaikille Miamin GP:n yhteydessä, Montoya lataa.