F1-lupaus Isack Hadjar ajaa Max Verstappenin tallikaverina Red Bull-tallissa kaudella 2026. Asia vahvistettiin virallisesti tiistaina.
Hyvällä syyllä voi todeta, että Verstappenin tallikaverina toimiminen on ollut epäkiitollisin homma viime vuosina formula ykkösissä.
Red Bull on rakentanut autonsa aina Verstappenin mieltymysten mukaan ja kaikki suuret päätökset tiimissä on tehty aina palvelemaan hollantilaisen etua.
Kaikki tämä on ihan luonnollista – onhan Verstappen Red Bullin ykköstähti ja yksi kaikkien aikojen parhaista F1-kuljettajista. Sekä tietysti nelinkertainen – ehkä pian jo viisinkertainen – maailmanmestari.
Mutta kakkoskuljettajan rooli ei ole helppo. Verstappenin tallikaverina toimiminen on viime vuosina koitunut monen kuljettajan kohtaloksi ja heidän arvonsa kuljettajamarkkinoilla on kääntynyt laskuun.
Vuodesta 2018 lähtien Daniel Ricciardo, Pierre Gasly, Alex Albon, Sergio Perez, Liam Lawson ja nyt viimeisimpänä Yuki Tsunoda ovat kaikki saaneet lähteä Verstappenin rinnalta.
Albonin ja Lawsonin pestit jäivät vieläpä todella lyhyiksi, eikä Tsunodakaan kauaa ehtinyt ajaa Verstappenin tallikaverina.
Kuuma kysymys kuuluu nyt siis niin, että heittääkö Hadjar suuret lahjansa hukkaan ryhtyessään Verstappenin ”siipimieheksi”? Vastauksia tähän kysymykseen saadaan varmasti jo hyvinkin nopeasti kauden 2026 alussa.



























