Toyotan Kalle Rovanperä taistelee tällä kaudella uransa kolmannesta rallin maailmanmestaruudesta, mutta tuorein Jari-Matti Latvalan lausunto ei lupaa hyvää.
Rovanperä on ennen Chilen MM-rallia toisena MM-sarjassa, seitsemän pisteen päässä Elfyn Evansista.
Mutta taustalla vaanii vaara – vain yhdeksän pisteen päässä kärjestä oleva Sébastien Ogier. Ranskalainen tavoittelee uransa yhdeksättä mestaruutta – ja voi myös hyvin onnistua siinä.
– Tiedän tuon katseen Sébastienilta, Latvala sanoi Dirtfishille.
– Olen nähnyt sen ennenkin, monta kertaa urani aikana. Hänen voitontahtonsa on tällaisissa tilanteissa korkeammalla kuin kenelläkään muulla WRC:ssä. Hän haluaa taistella, ja kun se hetki, se mahdollisuus taistella, viedään häneltä pois, hän suuttuu todella paljon. Se vie aikansa, mutta hän nollaa tilanteen – ja kun hän palaa, hän on todella vaarallinen. Olen oppinut, että mitä vihaisemmaksi hän tulee, sitä kovemmin hän taistelee, Latvala varoittelee.

Latvala tietää, mistä puhuu. Hän ajoi Ogierin tallikaverina Volkswagenilla vuosina 2013-2016.





























