AKK Sports Oy ja WRC Promoter GmbH ovat tehneet uuden viiden vuoden sopimuksen MM-sarjan osakilpailun järjestämiseksi Suomessa.

– Rally Finland on yksi FIA:n rallin MM-sarjan kulmakivistä, ja sillä on ainutlaatuinen merkitys autourheilun historiassa, sanoi WRC promoottorin Senior Events Director Simon Larkin tiedotteessa.

– Riittää, kun katsoo fanien heiluttamien lippujen määrää tänä viikonloppuna – se muistuttaa meitä siitä, että tämä on yksi niistä tapahtumista, jotka jokaisen autourheilufanin on koettava edes kerran elämässään, Larkin jatkaa.

– Kävimme läpi näkemyksiämme siitä, mihin suuntaan haluaisimme viedä tapahtumaa, ja totesimme, että meillä on hyvin yhtenevä käsitys yleisön odotuksista – nyt ja tulevaisuudessa. Samalla vahvistui käsitys siitä, että yhteistyölle on erinomaiset edellytykset, kommentoi Kimmo Vainio, AKK:n toimitusjohtaja.

Kalle Rovanperä voitti tänä vuonna Suomen MM-rallin.

Lähde: Tiedote

LUE MYÖS: Näkökulma: Suomen urheilussa on iso pelko perseessä – kuka käryää seuraavaksi? (Atleetti.fi)