Sami-Matti Trogen, 22, osallistuu Super Taikyu -sarjan viidenteen osakilpailuun, joka ajetaan F1-sarjasta tunnetuksi tulleella perinteikkäällä Suzukan radalla tulevana viikonloppuna.

Trogen on kilpaillut viime vuodet Nürburgringin Nordschleifella ajettavassa NLS- sarjassa. Trogen sai syyskuun alussa kutsun Japaniin, johon hän lähti nopealla aikataululla lähes valmistautumatta. Trogen osallistui 7. syyskuuta Motegin radalla ajettuun Super Taikyu -sarjan neljänteen osakilpailuun.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

Trogen pääsi mukaan vapaisiin harjoituksiin ja hän osoitti tiimille heti nopeutensa. Trogen kellotti alusta alkaen tiimin nopeimpia kierrosaikoja. Valitettavasti itse kilpailu päättyi tekniseen vikaan toisen kuljettajan ajovuorolla. Kilpailun jälkeen Trogen sai kutsun ajamaan sarjaa loppukaudeksi.

– Matka oli tosi mielenkiintoinen. Kulttuuri Japanissa oli aikalailla erilainen kuin Saksassa tai Suomessa. Aamupalapöytä oli jo sinänsä mielenkiintoinen elämys. Autona minulla oli Mercedes-AMG GT4 ja en ole sellaista ajanut koskaan aikaisemmin. Mercedes oli heti käteensopiva ja se tuntui todella hyvältä alusta alkaen, uskon että tulevissa kisoissa nopeuteni vielä kasvaa kun saan lisää kokemusta. Paljon jäi hampaankoloon ensimmäisestä kilpailusta, Trogen kertoo.

Sarjassa kilpaillaan monilla eri automerkeillä, mukana ovat esimerkiksi Toyota, Audi, Nissan ja Porsche. Japanilaiset merkit ovat tällä hetkellä hallinneet sarjaa, mutta Trogen tiimeineen aikovat antaa kunnon vastusta tulevassa kilpailussa.

Trogenin tiimissä ajaa 23-vuotias Max Salo ja kilpailuviikonlopun aikana paikalla on myös Maxin isä Mika Salo.

– Tutustuin viime kilpailumatkalla Mikaan ja Maxiin. Minulle jäi todella hyvä kuva ja uskon, että työ heidän kanssaan tulee olemaan hyvää ja mukavaa. Paljon on vielä opittavaa sarjasta, tiimistä ja autosta, mutta heidän kanssaan se onnistuu ja olen todella innostunut tästä projektista, Trogen kertoo tiedotteessaan.

Lähde: Tiedote

Lue myös:Lopettaako Sergio Perez tähän kauteen? – näin hän itse kommentoi

LUE MYÖS: Näkökulma: Mikael Granlund on ”kirsturahansa” tienannut (KiekkoUutiset.fi)