Monte Carlo-rallin päättävä lauantain osuus alkoi suomalaisittain synkillä uutisilla. Sekä Jari-Matti Latvala että Juho Hänninen ajoivat Turinin ek:lla ulos tieltä ja joutuivat keskeyttämään. Mikko Hirvonen piti Citroeninsa tiellä ja on tuloksissa nyt neljäntenä.
– Aivan uskomatonta. Koskaan aiemmin en ole ajanut näin vaikeissa olosuhteissa. Oli onnea matkassa, että ylipäätään selvittiin maaliin. Pitoa ei ollut juuri lainkaan ja auto oli useammassa paikassa karata käsistä, Hirvonen päivitteli.
Kisan kärjessä jatkaa Sebastien Loeb. Etumatka toisena olevaan Sebastien Ogieriin on minuutti ja 43 sekuntia.
– Todella kamalat olosuhteet. Pitoa ei ollut ollenkaan, Loeb kommentoi.
Pätkän nopein oli ranskalainen Bryan Bouffier, joka on kokonaistilanteessa kuudentena. Latvalan ja Hännisen lisäksi tieltä ajoi ulos Jevgeni Novikov, joka oli ollut kolmantena. Venäläisen hieno kisa sai surkean lopun.
Monte Carlo-rallin tilanne, ek 14/18
1. Sebastien Loeb FRACitroen4.41.31,5
2. Sebastien Ogier FRA Volkswagen +1.43,9
3. Dani SordoESPCitroen+3.29,5
4. Mikko Hirvonen FINCitroen+4.34,7
5. Mads ÖstbergNORFord+5.54,6
6. Bryan BouffierFRA Citroen+7.28,0
7. Martin Prokop CZEFord+19.51,5
8. Sepp WiegandGERSkoda+25.38,0































