Kauden toinen F1-kilpailu starttasi heti dramaattisissa merkeissä. Valtteri Bottas aloitti kisan heti vahvasti.
Kilpailu sai merkittävän käänteen jo ennen kuin se ehti edes alkaa. Molemmat McLarenit sekä Audin Gabriel Bortoleto ja Williamsin Alex Albon eivät päässeet lähtemään lainkaan kilpailuun.
Lähdössä koettiin jännittäviä hetkiä, kun Ferrarit kiilasivat kärkeen Mersu-kuskien ohi, mutta paalulta lähtenyt Kimi Antonelli onnistui kiilaamaan itsensä vielä kärkeen siirtyneen Lewis Hamiltonin ja Charles Leclercin väliin. Hamilton ehti nauttia kärkipaikastaan vain kierroksen ennen kuin Antonelli nappasi kärkipaikan ja Russell nousi myös Ferrari-kuskin ohi.
Valtteri Bottas sai hyvän lähdön ja nousi Audin Nico Hülkenbergin ohi. Cadillac-kuskien välillä nähtiin myös pienoista draamaa, kun autot ahtautuivat rinnakkain mutkaan ja Perez osui Bottasta kylkeen. Asia eteni tuomariston tutkintaan, mutta rangaistuksia ei jaettu.
Molemmat pääsivät jatkamaan matkaa kuitenkin ilman ongelmia. Kisan alkukierroksilla Bottas ohitti myös Fernando Alonson.
Red Bullin Isack Hadjar puolestaan putosi hännille, kun hän pyörähti ja kävi radan ulkopuolella. Hän joutui käymään varikolla ja on joukon viimeisenä.
Kun 10 kierrosta on täynnä, Bottas on 14. ja takana ovat molemmat Aston Martinit, Perez sekä Hadjar.
































