Rallin MM-sarja saatiin avatuksi viikonloppuna, kun kausi käynnistyi perinteiseen tapaan Monte Carlosta.

Voittoa juhli Hyundai ja Thierry Neuville. Belgialainen oli etenkin rallin loppua kohti mentäessä omaa luokkaansa.

Montessa oli suomalaisittain hyvin harvinainen tilanne, sillä pääluokassa ei ajanut yhtään suomalaista. Edellisen kerran näin oli ollut vuonna 1993.

Kausi jatkuu helmikuun puolivälissä Ruotsissa. Siellä kauden avaavat Kalle Rovanperä ja Esapekka Lappi.

Ruotsin MM-rallista odotetaan Rovanperän juhlaa. Hänen voittoaan puoltaa etenkin loistava lähtöpaikka, kun suomalainen ei joudu auraamaan tietä.

Rovanperä on voittanut Ruotsin rallin jo kerran aiemmin. Se tapahtui vuonna 2022 ja huomattavasti huonommalta lähtöpaikalta. Myös Hyundailla ajavalta Esapekka Lapilta voidaan odottaa hyvää vauhtia Ruotsissa.

Lue myös: Thierry Neuville on Monte Carlon kiistaton kuningas – nyt odotetaan jo Kalle Rovanperän vastausta

LUE MYÖS: Zlatan teki suomalaiselle suosikkijuontajalle yllättävän palveluksen – ”Kaikki hiljenivät” (Atleetti.fi)