Video: Sportivo TV

Sergio Perez teki paluun F1-radoille täksi kaudeksi, kun Cadillac pestasi meksikolaisen toiseksi kuskikseen. Perezillä on vahva luotto omaan osaamiseensa.

Perezin mielestä hänen välivuotensa ei ole vaikuttanut hänen ajotaitoihinsa. Perezin aika Red Bullissa päättyi ikävissä tunnelmissa ja hänen ajokykyään epäiltiin.

Hän myös itse myönsi sen vaikuttaneen itseluottamukseensa, mutta tuntee nyt palanneensa huipulle.

– Jos katsoo vain viimeisiä kuukausiani Red Bullilla, ei varmasti ajattelisi minun olevan yksi parhaista kuljettajista. Mutta kun ymmärtää olosuhteet ja suorituskykyyn vaikuttavat tekijät, näkee edelleen, mihin pystyn, Perez sanoi Monacon kilpailun alla.

Hänen mukaansa oikeanlaiset olosuhteet ovat ratkaisevia sille, että kuljettajan todellinen potentiaali pääsee esiin. Perez myöntää myös, että vaikeudet Red Bullilla söivät itseluottamusta ja saivat epäilemään omia kykyjä. Tunne kuitenkin katosi nopeasti, kun hän pääsi jälleen ratin taakse.

– Kun hyppäsin Ferrarin autoon ja olin vauhdissa jo noin kymmenen kierroksen jälkeen pitkän tauon jälkeen, ajattelin, että kyse oli varmasti olosuhteista eikä nopeuteni katoamisesta.

Viime kilpailujen aika-ajosuoritukset ja kisavauhti ovat hänen mukaansa vahvistaneet käsitystä siitä, että nopeus ei koskaan kadonnut mihinkään.

– Muutamassa viime kisassa taso ja vauhti, jota olen esittänyt aika-ajoissa ja kisoissa, on saanut minut tuntemaan, että minulla on aina ollut vauhti, mutta on paljon olosuhteita, joita kuski ei voi kontrolloida, kun tuskailet niin monen eri asian kanssa.

– Se on iso buusti itseluottamukselle ja erinomainen esimerkki useille kuskeille, jotka käyvät sitä läpi ja tuntevat heidän olevan ongelma ja kyseenalaistamaan taitojaan. Kyse on kuitenkin ympäröivistä olosuhteista, Perez painotti.

Pereziltä kysyttiin haastattelussa, että viittasiko hän mahdollisesti Red Bullin kuskeihin.

– Juuri niin. Hypätään tämän yli nyt, Perez vastasi hymyillen.