Sami Pajari ajoi Portugalin MM-rallissa seitsemänneksi. Suomalaiskuski oli viikonloppuun tyytyväinen.

Ensimmäistä kauttaan WRC1-luokassa ajava Pajari selviytyi urakastaan moitteitta ja ilman suuria virheitä. Hän oli lopputuloksissa lopulta seitsemäs jääden voittaja Sebastien Ogierista 2.38,3.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

– Tämä oli hyvä ja puhdas viikonloppu meille ja juuri sellainen kuin halusimme. Suunnitelmamme oli saada lisää kokemusta tällaisista mutkittelevista sorateistä Rally1-autolla ja ajaa tasaisella vauhdilla.

– Sen pystyimme myös tekemään ilman isoja virheitä ja murheita, joten olen todella tyytyväinen siitä, Pajari kertasi kisaa Toyotan tiedotteessa.

Pajarin edelliskisa päättyi ulosajoon, joten pudas kilpailu teki suomalaiselle hyvää. Hän hävisi tallikaverilleen ja MM-sarjaa johtavalle Elfyn Evansille ainoastaan 7,3 sekuntia.

LUE MYÖS: Näkökulma: Poikkeuksellista dominointia HJK:n tehoduolta – Kuka pysäyttäisi Teemu Pukin ja Alex Ringin? (FutisUutiset.fi)