F1-sarjan talvitestit alkavat jo parin viikon kuluttua, mutta kauden 2015 Saksan GP:n kohtalo on edelleen auki. Kisaa ovat perinteisesti isännöineet vuorotellen Hockenheim ja Nürburgring.

Tänä vuonna vuoro olisi Nürburgringillä. Bernie Ecclestonen johtama Formula One Management ei ole kuitenkaan vahvistanut sopimusta ratayhtiön edelleen jatkuvien talousvaikeuksien vuoksi. Nürburgringin ratayhtiön toimitusjohtaja Carsten Schumacher totesi, että vaikka rata haluaa jatkossakin isännöidä kilpailua, mutta sen täytyy olla taloudellisesti kannattavaa.

F1-kalenteriin uusina nousevat ja vasta vähän aikaa mukana olleet radat saavat yleensä rahoitusta kilpailun järjestämiseen maansa hallituksilta. Euroopan perinteikkäiden ratojen on kuitenkin raavittava rahat kasaan itse, ja alati kasvavat isännöintimaksut tekevät kisojen järjestämisestä jatkuvasti kannattamattompaa.

Saksan GP:n järjestämisestä jatketaan neuvotteluja Ecclestonen kanssa. Todellisena pelkona lajin kannalta on se, että hinnoittelurakenteeseen kirjatut järjestämisoikeusmaksujen vuosittaiset nostot hitaasti mutta varmasti karkottavat eurooppalaiset promoottorit lajin parista. Tällöin kisoja järjestetään maissa, joissa riittää kyllä rahaa, mutta lajia kohtaan tunnetun intohimon kanssa on vähän niin ja näin.

LUE MYÖS: TPS kertoi suru-uutisen (FutisUutiset.fi)