Riihimäen Lasitehdas ja Riihimäen Urheiluautoilijat ry tekivät tiivistä yhteistyötä 1960-luvulta alkaen. Rallissa jaettiin palkintoina lasia ja kristallia, ja Riihimäen varuskunnan Sairaalanmäessä ajettiin perinteinen Kristallimäki-kilpailu sekä Riihimäki-rallin avaus- tai päätöserikoiskoe.

SM Auto Sorsa Riihimäki-ralli palaa lauantaina tammikuun 13. päivä juurilleen. Riihimäen Wanhan Lasitehtaan sisäpiha-alue toimii kilpailun keskitettynä huoltoalueena. Kilpailijat ajavat huoltoalueelle Lasitehtaankadun puolelta ja he poistuvat reitille takaisin tehtaan pääkonttorin portin kautta Tehtaanportinkadulle.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

Nosturipalveluista ja konevuokrauksesta tunnettu Kallioinen Yhtiöt Oy on erikoistunut kiinteistöjen vuokraamiseen. Yhtiöiden asiakasvastaava Teemu Vornila kertoo, että perinteinen SM Auto Sorsa Riihimäki-ralli sopii Wanhan Lasitehtaan alueelle kuin nenä päähän.

– Hienoa, että Lasitehdas ja ralli kohtaavat jälleen. Kysymyksessä on kulttuurihistoriallinen perintökohde Riihimäellä, johon Riihimäki-ralli on aikojen saatossa liittynyt tiiviistikin mukaan. Upea tehdasmiljöö, jonka suojiin lasinvalmistus ja -muotoilu ovat palanneet eri yritysten myötä uudelleen, kommentoi Vornila tiedotteessa.

Lähde: Tiedote
Kuva: Marko Mäkinen

LUE MYÖS: Näkökulma: Suomi syöksyy NHL-kiekon alamäessä (KiekkoUutiset.fi)