Ranskalainen autovalmistaja Renault on esittänyt kansainväliselle autoliitolle FIA:lle pyynnön laajentaa moottoritoimituksiaan neljään tiimiin kaudeksi 2012. Autosportin tietojen mukaan Renault on keskustellut muun muassa Williamsin kanssa sekä useiden muiden tallien kanssa. Tällä hetkellä Renault toimittaa moottorit Lotus Renaultille, Red Bull Racingille and Team Lotukselle.
Renaultin urheilupuolen pomo Jean-Francois Caubet vahvistaa Autosportille, että FIA:n kanssa tullaan neuvottelemaan moottoritoimitusten laajentamisesta ensi kaudeksi. Tämän hetkisten sääntöjen mukaan autovalmistaja saa varustaa vain kolme tiimiä moottoreillaan.
– Meidän tavoitteemme on valmistaa ensi vuonna useampi tiimi kuin tällä hetkellä. Me haluamme neljä tiimiä, mutta ensin on saatava hyväksyntä FIA:lta, Caubet sanoo Autosportin verkkosivuilla.
Kyseinen neljäs tiimi on siis isolla todennäköisyydellä juuri Williams, jonka moottorit toimittaa tällä hetkelllä Cosworth. Caubet kuitenkin haluaa korostaa, että myös muut tiimit ovat mahdollisia.