F1-testit käynnistyvät tammikuun lopulla Barcelonassa. Red Bull aikoo lähteä talven testeihin täysin eri strategialla kuin kilpakumppaninsa.
Red Bullilla oli vaikea kausi, kun Max Verstappen jäi ilman henkilökohtaista mestaruutta ja talli jäi kauas kärjestä merkkitittelistä. Se aikookin tehdä poikkeuksellisen peliliikkeen noustakseen takaisin kärkeen.
Red Bull on valmistanut tämän kauden moottorinsa yhteistyössä Fordin kanssa. Kun muut tallit keskittyvät ensisijaisesti luotettavuuden etsimiseen, niin Red Bull aikoo hakea vauhtia.
Varikkolähteiden mukaan Red Bull aikoo viedä autonsa äärimmilleen Barcelonan testeissä. Näin ollen se saisi paremman kuvan moottorin iskukyvystä ja rajoitteista.
Toiset tallit lähtevät rakentamaan luotettavaa ja kestävää moottoria, jonka jälkeen aletaan kiristää ruuveja vauhdin suhteen.
Barcelonassa testataan 26.-30.1., mutta ne ovat epäviralliset. Ensimmäiset viralliset testit ajetaan Bahrainissa 11.-13.2.































