Paraguayn MM-ralli sai lauantaina suomalaisittain ikävän käänteen, kun Toyotaa kyydittävän Kalle Rovanperän eturengas meni rikki 14. erikoiskokeella ja eroa ek:n voittaneeseen Ranskan Sebastien Ogieriin kertyi 2.38 minuuttia.

Rovanperä johti ennen erikoiskoetta rallia reilun kymmenen sekunnin turvin ja oli vienyt nimiinsä kaksi erikoiskoetta lauantaina ennen haaveria. Suomalainen MM-sarjan kakkonen päätti vielä päivän voittoon 15. erikoiskokeella.

Päätöspäivään rallissa lähdetään kahdeksankertaisen maailmanmestarin tukevassa 10,3 sekunnin johdossa ennen Adrien Fourmauxia.

– Tietenkään se ei ole oikea tapa nousta rallissa kärkeen, kun tallikaveri kokee rengasrikon. Näyttää siltä, että kaikki muut kaverit ovat kärsineet ongelmista paitsi MM-sarjan kärki Elfyn Evans, kommentoi Ogier.

Ogier kärsi myös rengasongelmista perjantaina, mutta on tykittänyt autostaan irti kaiken, mitä irtoaa.

– Olemme yrittäneet maksimoida perjantain jälkeen kaiken. On hieno nähdä missä nyt olemme, mutta ralli on vielä pahasti kesken, kertasi ranskalainen WRC:n haastattelussa.

Paraguayn MM-ralli päättyy sunnuntaina neljään erikoiskokeeseen, jotka pitävät sisällään lähes 80 kilometriä ajoa.

Tilanne ennen päätöspäivää

1 – Sebastien Ogier 2:17.20,5
2 – Adrien Fourmaux +10,3
3 – Elfyn Evans +36,6
4 – Ott Tänak +39,1
5 – Thierry Neuville +46,8
6 – Kalle Rovanperä +2.21,2
7 – Sami Pajari +3.16,2

LUE MYÖS: Näkökulma: Suomen urheilussa on iso pelko perseessä – kuka käryää seuraavaksi? (Atleetti.fi)