
Rallin MM-sarjan säännöt ovat menossa uusiksi kaudeksi 2027 ja nyt tulevista muutoksista on saatu lisää tietoa.
Jo aiemmin on arveltu, että rallin MM-sarjan pääluokassa ajetaan kaudella 2027 autoilla, jotka muistuttavat nykyisiä Rally2-luokan autoja.
Nyt Dirtfish tietää kertoa, mutta sarjaan on tulossa isompiakin muutoksia ja koko ”pyramidi” on menossa täysin uusiksi.
Nykyisellään luokat on jaettu viiteen eri kategoriaan. Pääluokassa on ajettu Rally1-autoilla ja alin kategoria on ollut Rally5.
– Rakennamme uuden rallipyramidin. Rally1 katoaa, joten meidän täytyy uudelleen suunnitella kaikki luokat, FIA:n tekninen johtaja Xavier Mestelan Pinon sanoi Dirtfishin mukaan.
– Meidän pitää selvittää tarkkaan, mikä luokka tulee uuden WRC27:n taakse. Onko se nykyinen Rally3, tai pitääkö meidän hienosäätää sen nykyistä versiota?, Pinon jatkaa.
Autoliitto FIA ei ole vielä tehnyt päätöksiä siitä, miltä rallin MM-sarja jatkossa näyttää, mutta suunnitelmia tehdään jo kovaa vauhtia kulisseissa.
Nykyiset Rally1-autot ovat kalliita. Suunniteltu muutos pienentää varmasti rallin MM-sarjan kustannuksia, mikä tarkoittaa sitä, että sarjaan olisi mahdollisesti helpompi houkutella jatkossa uusia valmistajia mukaan.
Nykyisellään rallin MM-sarjassa ajaa vain kaksi tehdastallia eli Toyota ja Hyundai sekä hyvin vähän tehtaan tukea nauttiva M-Sport Ford. Hyundai on huhujen mukaan lähtemässä sarjasta tämän kauden jälkeen.