F1:n alkukausi on ollut alkanut kulisseissa melkoisilla skandaaleilla. Lisää on tullut myös maanantaina.
BBC on nimittäin paljastanut, että kansainvälisen autourheiluliiton FIA:n Mohammed Ben Sulayemia epäillään kyseenalaisesta teosta.
Syytösten mukaan FIA-pomo puuttui viime kauden Saudi-Arabian GP:n tuloksiin. FIA:n tarkastaja on tehnyt asiasta raportin organisaation eettiselle komitealle.
Alonso sai ensin kisassa viiden sekunnin aikarangaistuksen. Kun mies kärsi rangaistusta varikolla, katsottiin Aston Martinin henkilökunnan koskeneen auton takaosaan tunkilla ennen rangaistuksen päättymistä. Seurauksena oli kymmenen sekunnin aikarangaistus.
Ben Sulayem vaati tuon rangaistuksen kumoamista, väitetään raportissa. Se kumottiinkin Aston Martin -tallin valituksen vuoksi, ja Alonso sai pitää kolmannen sijansa.
FIA:n eettinen komitea tutkii parhaillaan raporttia.
Lue myös:Max Verstappen Mercedekselle? – näin Red Bull-pomo kommentoi kohua





























