Vladimir Putinin ystävät ovat tällä hetkellä vähissä, mutta urheilun johtopiireistä heitä näyttää vielä löytyvän. Yksi on entinen F1-moguli Bernie Ecclestone.

Ecclestone oli Putinin kanssa läheisissä tekemisissä, kun F1-kalenteri siirtyi Venäjälle vuonna 2014. Times Radion haastattelussa Ecclestone kertoi, että Putin teki häneen hyvän vaikutuksen.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

– Henkilönä hän oli hyvin suora ja kunniallinen. Hän teki juuri niin kuin sanoi tekevänsä ilman mitään vastalauseita, Ecclestone kertoi.

F1 päätti peruuttaa tämän vuoden Sotshin osakilpailun vastalauseena Venäjän hyökkäykselle Ukrainaan. Ecclestone ei ollut kisan perumisesta samaa mieltä.

– Mielestäni se riippuu mikä tilanne tarkkaan ottaen on Ukrainan ja Venäjän välillä. Ei sillä ole vaikutusta mihinkään mitä maailmalla tapahtuu, jos kisa ajettaisiin Venäjällä, Ecclestone totesi.

Lue myös: Menikö oikein? Tällaisen päätöksen FIA teki mm. F1-sarjan venäläisen kohukuljettajan osalta

Lue myös: Virolaiskuljettajalle on luvassa unelmadebyytti F1-sarjassa: Red Bull-tallin auton puikkoihin

LUE MYÖS: Näkökulma: MM-kisojen alkulohkot huipentuivat yllätyksiin – myös ensi vuonna tarjolla on helppoja hattutemppuja (LeijonaUutiset.fi)