Franco Colapinton ja Alpinen kausi formula ykkösissä on toistaiseksi ollut karmea.

Williams nosti Colapinton kuljettajakseen ennen Italian GP:tä 2024 korvaamaan Logan Sargeantin, ja argentiinalainen teki heti vaikutuksen ajamalla neljässä ensimmäisessä kilpailussaan kahdesti pisteille – parhaimmillaan kahdeksanneksi Azerbaidžanissa.

Tämä toi hänelle paikan Alpinelta kaudelle 2025. Colapinto korvasi Jack Doohanin kuuden osakilpailun jälkeen, mutta ei ole vielä tällä kaudella saavuttanut pisteitä. Mutta syy ei ole pelkästään hänessä, sillä Alpinen auto on tällä haavaa koko sarjan surkein.

Colapinton oletettiin lentävän pihalle F1-sarjasta tämän kauden jälkeen, mutta mediatietojen mukaan hän on sittenkin saamassa Alpinelta jatkopestin. Alpine nimittäin olettaa, että se pystyy ensi kaudella parantamaan huomattavasti Mercedeksen voimanlähteiden ansiosta.

Colapinton mukaan hän sai viime kauden sensaatioiden jälkeen paljon uusia faneja, mutta vain uskollisimmat ovat pysyneet mukana myös tällä kaudella.

– Viime vuonna sain todennäköisesti parempia tuloksia, ja se ehkä sai argentiinalaiset kiinnostumaan lajista enemmän, Colapinto kommentoi.

– Tänä vuonna meillä on ollut enemmän vaikeuksia, mutta todelliset fanit ovat yhä mukana, ja se on tietenkin tärkeintä, hän jatkoi.

Colapinto uskoo, että hänen tukijansa ymmärtävät hyvin sen tilanteen, mihin Alpine ja hän itse ovat tällä kaudella ajautuneet.

– Olen varma, että he ymmärtävät tilanteen ja näkevät, missä mennään. Rehellisesti sanottuna keskityn täysin työhöni, hän sanoi.

Colapinto on saanut kuluvalla kaudella paljon kritiikkiä. Siitä nuori argentiinalainen ei jaksa välittää.

– En kiinnitä liikaa huomiota siihen, mitä ulkopuolella puhutaan. Olen tyytyväinen siihen, mitä teen tiimin kanssa, ja uskon, että fanitkin ovat tyytyväisiä. Argentiinasta tulee valtavasti intohimoa, ja juuri tuo intohimo antaa minulle voimaa jatkaa eteenpäin.

LUE MYÖS: Näkökulma: Suomen urheilussa on iso pelko perseessä – kuka käryää seuraavaksi? (Atleetti.fi)