Viralliset F1-testit ajettiin viime viikolla Bahrainissa. Alpinen tulokaskuski Jack Doohan sai tallipäälliköltään kehut.
F1-kuskit pääsivät ensimmäistä kertaa käsiksi tämän kauden menopeliin, kun tallit ajoivat kolmipäiväiset testi Bahrainissa. Doohanin ympärillä on käyty runsaasti keskustelua hänen asemastaan Alpinella.
Hänen on kerrottu olevan jo potku-uhan alla, mikäli tulosta ei tule. Hänen takanaan Franco Colapinto odottaa mahdollisuuttaan hypätä jälleen kisa-auton ratin taakse.
Alpinen pomo James Oakes puolusteli suojattiaan kaikkien huhujen keskellä.
– Olen aika ylpeä hänestä, että antoi teille iskuja takaisin. Minun käy häntä sääliksi, sillä ymmärrän kaikkien haluavan klikkiotsikot ja hänen asemansa on ollut keskusteluissa.
– Mielestäni hänelle pitäisi antaa hieman tilaa ja antaa hänen tehdä työnsä muutaman kierroksen ajan. Mielestäni hän on tehnyt hyvää työtä blokkaamalla äänet pois ja jatkaessaan työntekoa, Oakes kehaisi tulokaskuskia.





























