Ralliautoilun vuoden 2003 maailmanmestari Petter Solberg ajaa Maxrally.com -sivuston mukaan rallin MM-sarjassa koko ensi kauden. Solberg tulee kisaamaan Citroenin DS3 WRC-autolla. Asian vahvistaa Solbergin yksityistallin pomo Ken Rees.

Ennen helmikuussa ajettavaa Ruotsin rallia Solbergin on määrä osallistua Monte Carlo-ralliin Peugeotin S2000-kalustolla. Kisaan valmistautuessaan Solberg suoritti nelipäiväisen testiajon. Solberg kovaa Monteen kovaa koitosta, koska muilla kisan osallistujilla on enemmän kokemusta Super 2000 -autoista.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

Solbergin jatkon ohella tällä viikolla on varmistunut myös Kimi Räikkösen jatko MM-ralleissa. Räikkönen kisaa Solbergin tavoin Citroenin kalustolla.

LUE MYÖS: Näkökulma: Mikä siinä on niin vaikeaa? Liigan otteluohjelma on taas järkyttävä ja epätasapuolinen sillisalaatti (Siniviiva.fi)