McLarenin Oscar Piastri uskoo, että aiemmasta kokemuksesta on hänelle apua, kun hän yrittää pysäyttää alamäkensä F1-kuljettajien mestaruustaistelussa.
Piastrin mukaan hänellä on “todisteita” siitä, että hän pystyy selviytymään nykyisestä notkahduksestaan ja torjumaan Max Verstappenin nousun maailmanmestaruustaistelussa.
Austinissa Piastrille koitti synkkä viikonloppu: Sprintin ensimmäisellä kierroksella tapahtunut kolari, josta häntä pidettiin pääosin syyllisenä, sekä itse kisan kaukainen viides sija toivat vain kymmenen pistettä.
Verstappen sen sijaan ajoi jälleen virheettömästi, voitti molemmat kilpailut ja keräsi täydet 33 pistettä, kaventaen Piastrin etumatkaa, joka oli ennen viikonloppua 63 pistettä.
Tällä hetkellä Piastrilla on 346 pistettä, Lando Norrisilla 332 ja Verstappenilla 306.
– Yritän vain ymmärtää, olemmeko saaneet autosta kaiken irti joka viikonloppu. Kilpailuvauhdissa olemme näyttäneet edelleen varsin vahvoilta, Piastri sanoi.
– Mutta aika-ajovauhti on ollut meille hieman haastavampi viime viikkoina, ja tänä viikonloppuna en vain saanut mitään tuntumaa autoon. Se on suurin asia, Piastri jatkoi.
Piastri korostaa, ettei hän ole ensi kertaa nyt tässä tilanteessa.
– Olen ollut mestaruustaisteluissa, jotka ovat olleet yhtä tiukkoja tai jopa tiukempia kuin nyt. Minulla on siis todisteita siitä, että asiat voivat kääntyä hyvin, ja uskon yhä täysin, että voin voittaa mestaruuden, McLaren-tähti paalutti.






























