McLaren joutui katsomaan sivusta Max Verstappenin voittojuhlia Monzassa, mutta nappasi muut palkintopallisijat. Tallin toiminta kuitenkin herätti paljon keskustelua.
Oscar Piastri nousi Lando Norrisin ohi McLarenin sekoiltua Norrisin varikkokäynnin aikana. Hieman myöhemmin talli pyysi Piastria päästämään Norris ohitseen ja aussi teki työtä käskettyä.
Näin ollen Norris tuli maaliin toisena ja pystyi kaventamaan Piastrin johtoa MM-sarjassa. Piastri kuitenkin hyväksyi tallimääräyksen.
– Se on asia josta tulemme käymään keskustelua ja olemme keskustelleet siitä myös aiemmin. Mielestäni tämän päivän pyyntö oli reilu. Lando oli aika-ajoissa nopeampi, oli edelläni koko kisan ja menetti paikkansa hänestä riippumattomasta syystä, Piastri palasi tallimääräykseen.
Päätöksen myötä Piastrin johto MM-sarjassa kaventui 31 pisteeseen. Kautta on jäljellä vielä kahdeksan kilpailua.





























