
McLarenin paalupaikkamies Oscar Piastri hallitsi alusta loppuun helteisessä Barcelonassa ajettua F1-kisaa. Piastri vankisti MM-pistejohtoaan pitämällä tallikaverinsa Lando Norrisin takanaan 2,471 sekunnin turvin.
Loistavan lähdön kolmannesta ruudusta ottanut ja Norrisin ohi toiseksi painanut Red Bullin Max Verstappen oli todellisessa pulassa kisan loppupuolella.
Verstappenin kilpuriin jouduttiin vaihtamaan kovat renkaat, mikä oli Red Bullilta siinä vaiheessa ainoa vaihtoehto. Se rengas ei tietenkään toiminut yli 50-asteisella asfaltilla.
Koko kaarti oli tullut hakemaan siinä vaiheessa vielä uudet renkaat, kun Marcedeksen Kimi Antonellin auto oli hyytynyt hiekoille.
Verstappen ylitti maalilinjan viidentenä Piastrin, Norrisin, Ferrarin Charles Leclercin ja Mercedeksen George Russellin takana ennen kisan suurinta yllättäjää, eli Sauberin Nico Hülkenbergia ja Ferrarin Lewis Hamiltonia.
Verstappenille mätkäistiin kuitenkin kisan loppupuolen törmäilystään 10 sekunnin aika-rangaistus. Se pudotti Verstappenin kisassa kymmenenneksi. Verstappen otti ensi kontaktia Leclercin ja myöhemmin kohtalokkaasti Russellin kanssa.
Hülkenberg nousi näin ollen viidenneksi, Hamilton kuudenneksi, Racing Bullsin Isack Hadjar seitsemänneksi, Alpinen Pierre Gasly kahdeksanneksi ja Aston Martinin Fernando Alonso yhdeksänneksi. Alonso korkkasi vihdoin ja viimein kauden ensimmäiset MM-pisteensä.