
Monacon GP oli Haas-tallin brittikuski Oliver Bearmanilta käytännössä ohi ennen kuin se oli ehtinyt kunnolla alkaakaan.
Kansainvälisen autoliitto FIA:n tuomaristo mätkäisi Bearmanille toisen vapaan harjoituksen jäljiltä peräti kymmenen lähtöruudun rangaistuksen sunnuntain kisaan, kun hän oli ohittanut punaisten lippujen aikana Williams-tallin Carlos Sainzin.
Kyseessä on ensimmäinen kerta 13 vuoteen, kun kuljettaja on saanut näin ankaran rangaistuksen. Tuolloin Pastor Maldonado sai rangaistuksen epäurheilijamaisesta käytöksestä vältettävissä olleen törmäyksen jälkeen Sergio Perezin kanssa.
Bearmanille kyse oli viikon sisällä toisesta kerrasta, kun hän joutui kilpailun tuomareiden tarkastelun kohteeksi. Tuomaristolla oli myös Imolassa ikävämpää asiaa Bearmanille.
Bearman kokee joutuneensa tuomariston silmätikuksi.
– Minusta tuntuu, että kun he tekevät päätöksen – vaikka se olisi väärä ja vaikka se olisi selvästi väärä – he eivät peräänny. Ja se tuntuu vähän ankaralta. Epäreilua, Bearman kommentoi Motorsport-Totalille.
Bearman teki virheen Monacon GP:n harjoituksissa ja se oli ehdottomasti rangaistuksen paikka. Mutta 10 lähtöruutua – se on jakanut myös asiantuntijoiden mielipiteet.
– Mielestäni rangaistus oli rehellisesti sanottuna ankara kaikesta tapahtuneesta. Ja mielestäni oli lieventäviä asianhaaroja. Mutta sellaista elämä on, Bearman päättää.