Rallitähti Oliver Solberg teki Monte Carlon MM-rallissa upean suorituksen ja voitti kilpailun lähes näytöstyyliin. Voitto oli historiallinen sillä, se oli ensimmäinen ruotsalaisvoitto Monte Carlossa 55 vuoteen ja samalla Solbergin ensimmäinen MM-rallivoitto.

Menestys on herättänyt huomiota myös Ruotsissa, jossa ajetaan rallin MM-sarjan kauden toinen osakilpailu helmikuun puolivälissä. Uumajassa ajettavan kilpailun lipunmyynti on selvästi vilkastunut heti Solbergin voiton jälkeen.

– Olemme havainneet selvästi kasvanutta kiinnostusta kilpailua kohtaan, kertoo Ruotsin rallin operatiivinen johtaja Erik Åstrom paikalliselle medialle.


Åstrom ei keksi lipunmyynnin lisääntymiselle muuta selitystä kuin Solberg-ilmiön. Ruotsissa on odotettu paikallisen tähden syttymistä jo pidemmän aikaa.

Solbergin voitto Monte Carlossa on siis herättänyt niin kansainvälistä huomiota kuin paikallista innostustakin, ja Ruotsin MM-rallin järjestäjät odottavat innolla, että fani-ilmiö näkyy myös helmikuussa Uumajassa.

LUE MYÖS: Mika Häkkinen ällistytti lausunnollaan Michael Schumacherista (RalliF1.fi)