Christian Horner sai viime keskiviikkona potkut Red Bullin tallipäällikön paikalta. Hän oli hoitanut tehtävää 20 vuoden ajan.
Yleinen käsitys on se, että Red Bull joutui antamaan Hornerille potkut pitääkseen Max Verstappenin tallissa ja estääkseen tämän siirron Mercedekselle.
Entinen F1-kuljettaja Martin Brundle uskoo, että Verstappenit – etunenässä isä-Jos on aiheuttanut ongelmia ja saattoi jollain tavalla vaikuttaa Hornerin potkuihin.
– En tiedä varmasti, mutta yksi asia on täysin selvä: Verstappenin leiri on heitellyt käsikranaatteja jo kuukausien ajan, osa niistä on räjähtänyt ja meno on ollut armotonta, Brundle sanoi.
– Ja mielestäni Maxin isä Jos on useaan otteeseen tehnyt täysin selväksi, ettei hänen mielestään Christian ole oikea henkilö johtamaan tallia tai koko yritystä, Brundle jatkoi.
Brundlen mukaan on aikalailla selvää, että hollantilaisleiri on jollain tavalla vähintääkin myötävaikuttanut siihen, että Horner sai kenkää.
– Joten sanoisin kyllä, että he ovat olleet avainasemassa Christianin lähdössä. Mutta kuten sanottua – ellet ole mukana suljettujen ovien takana käytävissä keskusteluissa, et voi tietää varmasti, hän linjasi ja jatkoi:
– On kuitenkin tiettyjä asioita, jotka tiedän, sekä asioita, joita olen nähnyt ja kuullut – ja niiden perusteella uskon, että Verstappenin leiri oli vahvasti mukana päätöksenteossa.






























