Toto Wolff nousi Mercedeksen F1-tallin päälliköksi vuonna 2013. Wolff nosti Mercedeksen koko sarjan ylivoimaisimmaksi talliksi vuosikausiksi.
Wolffin aikakaudella Mercedes on hallinnut suvereenisti F1-sarjaa ja voittanut peräti kahdeksan viimeisintä valmistajien maailmanmestaruutta.
Tämä kausi on kuitenkin mennyt penkin alle. Lewis Hamilton ollut kaukana kärjestä, eikä George Russell ole hänkään pystynyt voittoihin.
Nyt brittilehtiThe Expresson nostanut esiin jo sen mahdollisuuden, että Wolffin olisi kenties aika siirtyä tehtävistään syrjään.
– On ollut täysin odotettavissa näin monen vuoden jälkeen, että jossain vaiheessa koittaa se päivä, kun tämä keskustelu nostaa päätään, Wolff kommentoi.
Wolff korostaa, että hän on valmis siihenkin ratkaisuun, jos hän katsoo, että tallin etu sitä vaatii.
– Olen ensimmäisten joukossa myöntämässä sen ja ojentamaan paikan jollekin, joka pystyy parempaan, Wolff linjasi.
Teksti: Ville Hirvonen
Lue myös:Vaihtuuko Valtteri Bottaksen F1-tallin nimi? Nämä kaksi asiaa ratkaisevat sen

























