Max Verstappen voitti viime sunnuntaina Suzukassa ajetun Japanin F1-kisan täysin ylivoimaisesti ja varmisti Red Bullille valmistajien maailmanmestaruuden. Verstappenilla on vuorostaan reilun viikon kuluttua mahdollisuus varmistaa kolmas peräkkäinen henkilökohtainen mestaruus Qatarissa.
Jos näin tapahtuu, niin Red Bullin neuvonantaja Helmut Marko lupaa tiimilleen riehakkaat juhlat Dohassa.
– Toivottavasti kyllä. Se tulee olemaan kallis juhla. Vaikka Qatarissa on alkoholia, niin hinnat ovat pelottavia. Budjettirajan kanssa täytyy olla tarkkana, Marko vitsaili ORF:lle.
Valmistajien mestaruutta ei ehditty suuremmin juhlia Japanissa.
– Muutama olut, tallipäällikkö Christian Horner kuittaa.
Marko ja monet muutkaan Red Bull- tallin työntekijät eivät pienimuotoisiin pippaloihin osallistunut. Heillä ei ollut yksinkertaisesti aikaa siihen Japanissa.
– Meillä oli melko tiukka aikataulu. Insinöörien ja mekaanikkojen piti olla Tokiossa maanantaina kello 10, joten heidän piti lähteä Suzukasta aamuviideltä.
Qatarin kisa ajetaan 8. lokakuuta. Verstappen johtaa sarjaa 16 osakilpailun jälkeen järisyttävällä 177 pisteen erolla sarjassa toisena olevaan tallikaveriinsa Sergio Pereziin.
Lue myös:Järkyttävä summa: näin paljon F1-surkimuksen kolarit ovat tulleet maksamaan
Lue myös:F1-kuskin potkuja pidetään selviönä – ”Heiltä on mennyt hermot”

































