Cadillac puhdisti karstoja koneesta, kun F1-tulokas ajoi ensimmäiset kilometrinsä perjantaina Silverstonessa. Valtteri Bottas joutui odottamaan vielä tilaisuuttaan Sergio Perezin saadessa alle ensimmäiset kilometrit.
Bottas joutui vielä odottamaan vuoroaan päästäkseen Cadillacin rattiin, kun Perez kiersi legendaarista englantilaisrataa. Siitä huolimatta Bottas nautti näkemästään.
– Teimme tallina tänään historiaa, kun veimme Cadillacin F1-auton ensimmäistä kertaa radalle. ”Checo” ajoi ensimmäiset kierrokset auton toimiessa jouhevasti. Olen ylpeä koko tallista päästessämme tähän pisteeseen, joka on hyvin vaikuttavaa.
– Oli erityistä olla osana tätä hetkeä ja nähdä tallin ilo. Ensimmäinen päivä on nyt tehtä ja nyt puskemme eteenpäin, Bottas hehkutti Cadillacin tiedotteessa.
Vielä ei ole tietoa milloin Bottas saa ensikosketuksensa uuteen menopeliin.































